Με αφορμή  τη Παγκόσμια Ημέρα Ψυχικής Υγείας, υλοποιήθηκε δράση με σκοπό την προάσπιση, βελτίωση και προαγωγή της ψυχικής υγείας των παιδιών της Γ’ Γυμνασίου. Αρχικά, έγινε μια προσέγγιση τόσο στη σημασία  όσο και στη σημαντικότητα της ψυχικής υγείας στον άνθρωπο. Στη συνέχεια, τα παιδιά μελέτησαν ένα κείμενο με τίτλο «Conseil Santé», στα πλαίσια διδακτικού υλικού της γαλλικής γλώσσας Γ’ γυμνασίου, σχετικά με συμβουλές πάνω στην υγεία και αφού συζητήθηκε, πραγματοποιήθηκαν οι αντίστοιχες του κειμένου δραστηριότητες. Επιπλέον, ο κάθε μαθητής ξεχωριστά ανέφερε τα προβλήματα, τα οποία σύμφωνα με τον ίδιο, θεωρεί ότι επιδρούν αρνητικά στη ψυχική υγεία του. Συγκεκριμένα, η πλειοψηφία των μαθητών εστίασε σε θέματα όπως:

Στο τέλος, οι μαθητές πρότειναν και αντάλλαζαν συμβουλές μεταξύ τους με σκοπό την επίλυση των αναφερθέντων προβλημάτων και κατά συνέπεια την προάσπιση της ψυχικής τους υγείας. Κάποιες από αυτές ήταν:

Το διδακτικό υλικό που χρησιμοποιήθηκε είναι:

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab