Το Γυμνάσιο Φυλής ανακηρύχθηκε Πρεσβευτής της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου 2016 από το www.saferinternet.gr και μας απονεμήθηκε το παρακάτω πιστοποιητικό:

Οι μαθητές μας με την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού Πληροφορικής, κ. Βαρδαλάχου Ευαγγελίας, ανέλαβαν δράσεις σχετικά με την δημιουργική ενασχόληση στον υπολογιστή. Δημιούργησαν ποιήματα για τον διαδικτυακό εκφοβισμό και βίντεο με τα αξιοθέατα της Φυλής.Παρακολουθήστε το βίντεο

.

Το πράσινο αστεράκι στον χάρτη απεικονίζει το Γυμνάσιο Φυλής

Στις 9 Φεβρουαρίου 2016 οι μαθητές ενημερώθηκαν πλήρως για την Ασφαλή Χρήση του Διαδικτύου και τους δόθηκε ενημερωτικό υλικό (Οδηγός για το Facebook & Οδηγός Παράνομου Περιεχομένου). Όλοι οι μαθητές πήραν δωράκια στυλούς και κατόπιν κλήρωσης δόθηκαν στους τυχερους μαθητές Usb Stick και μπλούζες.

Η όλη δράση συνεχίζεται με την ομάδα μαθητών του Προγράμματος "Απασχολούμαι δημιουργικά στον Υπολογιστή" με θεατρικό, έρευνες, στατιστικά και παρουσιάσεις στο ευρύ κοινό που θα παραγματοποιηθούν στο τέλος της χρονιάς.