Ο Αγιασμός του σχολείου μας έγινε με την απαραίτητη λαμπρότητα και συγκίνηση.Παρόντες όλοι οι μαθητές μας, πολλοί γονείς, οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας εκπρόσωποι του Δήμου, ο πρόεδρος της Σχολικής επιτροπής Κος Χατζητρακόσιας, η πρόεδρος και τα μέλη του Συλλόγου  Γονέων και κηδεμόνων, η πρόεδρος του Ερυθρού Σταυρού, εκπρόσωποι άλλων τοπικών συλλόγων κ.α. Η νέα Δ/ντρια του Γυμνασίου Κά Μαρτίνου Φρόσω υποδέχθηκε όλους τους παρευρισκόμενους με ιδιαίτερη χαρά, έκανε ιδιαίτερη αναφορά στην απελθούσα Δ/ντρια Κα Βαρδαλάχου και το έργο της και χαιρέτησε ζεστά τους νέους μαθητές της Α Γυμνασίου. Ο Αγιασμός έγινε από τον αγαπημένο ιερέα της Χασιάς πατέρα Δημήτριο. Μετά την τελετή του αγιασμού οι εκπαιδευτικοί και η Δντρια του Σχολείου παρέθεσαν δεξίωση στους προσκεκλημένους με ιδιαίτερη επιτυχία.